Co na taras?

Co na taras?

Co na taras? Jakie meble, dodatki, tworzywa? Jakie rośliny posadzić? Na te i wiele innych pytań staramy się doradzić Państwu w artykule.
Co na taras? W jaki sposób zagospodarować taras, aby był funkcjonalny? Jakie meble wybrać? Jakie rośliny posadzić? Na te i wiele innych pytań poszukiwał odpowiedzi przynajmniej raz każdy posiadacz taras. Dziś staramy się odpowiedzieć na państwa pytania w naszym artykule.

Co na taras? Każdy z nas, kto kiedykolwiek urządza taras, boryka się z tym pytaniem. Jakie meble wybrać? Co posadzić? Jak urządzić taras?

Co jest najważniejsze w urządzaniu tarasu? Przedstawiamy kilka istotnych zasad, od jakich powinniśmy zacząć:

Taras stanowi przedłużenie domu, dlatego jego styl powinien się z nim łączyć. Warto nawet powtórzyć kolorystykę czy tworzywa, jakie zastosowanie wnętrzu domu.

Taras powinien być funkcjonalny – dlatego musimy zadać sobie pytanie, w jaki sposób chcemy spędzać tam czas – czy ma to być miejsce relaksu, czy jadalnia na świeżym powietrzu, a może biuro? Od tego zależy dalszy wybór mebli i wyposażenia.

Jak zagospodarować taras?

Jak zagospodarować taras?

Jak zagospodarować taras? W zależności od funkcji, zależy jego lokalizacja – taras od strony północnej budynku będzie zacieniony po południu, od wschodu rano będzie tam słońce, a po południu cień – te miejsca więc doskonale nadają się na taras, gdzie w przyjemnych porannych promieniach słońca wypijemy kawę. Natomiast jeżeli chcemy mieć miejsce do wygrzewania się na słońcu – najlepiej zlokalizować do od strony południowej.

Jeżeli chcemy z tarasu obserwować dzieci na placu zabaw, musimy zaplanować go tak, abyśmy mieli dobry widok. Jeżeli planujemy grilla, dobrze mieć taras blisko kuchni. Taras możemy podzielić na kilka stref – wypoczynkową, jadalnianą itp. Aby dobrze zagospodarować taras, musimy więc ustalić w jaki sposób chcemy z niego korzystać.

W sprzedaży jest wiele doskonałych, funkcjonalnych i odpornych na działanie pogody, mebli ogrodowych. Jeżeli poszukujemy mebli do wypoczynku – sprawdzi się narożnik czy sofa, do jadalni znajdziemy piękne komplety ze stołem i krzesłami. Jeżeli taras jest mały – możemy zdecydować się na meble wielofunkcyjne – rozkładane fotele, posłużą za leżaki, itp.

Jak zacienić taras? Jak osłonić taras od wiatru i sąsiadów?

Jak zacienić taras? Jak osłonić go od sąsiadów i wiatru? Komfort wypoczynku jest bardzo ważny – poczucie intymności i prywatności zdecydowanie pomaga wypocząć. Jeśli chcemy osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami możemy wybierać z kilku ciekawych rozwiązań. Najbardziej popularne są drewniane parawany – przęsła, które odpowiednio malując i impregnując, dopasujemy do otoczenia i nadamy im wieloletnią trwałość. Skuteczne będą też maty z technorattanu – bardzo odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Jeżeli poszukujemy ciekawego rozwiązania – doskonałej będą nasadzenia roślinne. Wysokie krzewy, pnącza, delikatne trawy – i wiele innych gatunków, pomoże nam stworzyć zieloną, malowniczą przesłonę tarasową.
Jeżeli natomiast poszukujemy sposobu na stworzenie cienia na tarasie – to możemy wykonać funkcjonalne zadaszenie na stałe – które najlepiej wykonać z drewna, lub nieco nowocześniejsze wykonanie – z żagla, lub markizę – którą łatwo będzie usunąć w razie potrzeby.

Meble na taras

Meble na taras

Meble na taras powinny być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. Najlepiej sprawdzają się meble z tworzywa sztucznego – plecionka technorattanowa, czy polipropylen są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Wilgoć wszechobecna w ogrodzie, niskie czy wysokie temperatury, oraz silne nasłonecznienie – to wszystko może powodować uszkodzenia. Jednak tworzywo sztuczne doskonale sprawdza się w trudnych warunkach – meble nawet po wielu sezonach użytkowania, wyglądają doskonale.
Ogromną zaletą tworzyw sztucznych są ich minimalne wymogi pielęgnacyjne – nie wymagają malowania, impregnacji czy ochrony przed zanieczyszczeniami. Dodatkowo czyszczenie jest banalnie proste – wystarczy ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń.

Rośliny na taras

Rośliny jakie posadzimy w sąsiedztwie tarasu, lub bezpośrednio na nim w donicach tarasowych, powinny być malownicze i piękne, gdyż będziemy oglądać je z bliska. Wybieramy tu gatunki efektowne, delikatnie pachnące lub użyteczne. Szczególnie polecane, jaką sąsiedztwo tarasu są róże i lawenda – ze względu na swój zapach. Doskonale sprawdzają się rośliny, których szum będzie wpływał uspokajająco podczas relaksu. Tu doskonałą propozycją będą trawy ozdobne, brzozy czy inne liściaste – które będą wpływać na nas kojąco.

Taras stanowi przedłużenie domu, jest dodatkowym pomieszczeniem, które dobrze zaplanowane, może stać się naszym ulubionym. Z pewnością pojawienie się na tarasie funkcjonalnych mebli, wygodnych i zachęcających, sprawi, że wypoczynek na tarasie stanie się ulubionym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*