Altana ogrodowa – wszystko co musisz wiedzieć

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa – wszystko co musisz wiedzieć na temat altany ogrodowej znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy po garść inspirujących porad. Altana ogrodowa – wszystko co musisz wiedzieć, z czego wykonać altanę najlepiej? Jak ja zbudować?

Altana ogrodowa to funkcjonalna konstrukcja ogrodowa, która może pełnić mnóstwo funkcji. Altana jest zadaszoną przestrzenią , którą możemy wykorzystywać w ogrodowej rekreacji, jak również jako pomieszczenie gospodarcze. Jaka powinna być altana ogrodowa?

Jaka powinna być altana ogrodowa?

Przede wszystkim powinna pasować charakterem do domu – jej stylistyka powinna się z nim spójnie komponować. Niestety często o tym zapominamy, a altany ogrodowe stanowią oderwane od otoczenia konstrukcje. Mogą być najpiękniejsze i najdroższe, ale powinny także pasować do przestrzeni, w jakiej się znajdują. Dodatkowo altana powinna być miejscem, który zapewnia nam kontakt z otoczeniem. Może mieć część ścian lub nawet wszystkie zabudowane, ale dobrze aby była to zabudowa ażurowa, lub aby stanowiły tę zabudowę okna, które nie ograniczają nam widoku na nasz piękny ogród, chronią przed wiatrem ale łatwo można je otworzyć i wywietrzyć. Ważna jest również konstrukcja dachu altany – dach może być jednospadowy, dwuspadowy czy wielospadowy – czterokątny, a nawet sześciokątny. Spady dachu pozwalają na skuteczną ochronę wnętrza altany przed zacinającym deszczem czy piekącym słońcem. Warto dach wyposażyć w orynnowanie, które odprowadza nagromadzoną wodę poza obręb altany. Konstrukcja dachu najczęściej jest wykonana z drewna, ale jej pokrycie stanowi warstwa bitumiczna – może to być papa, albo gont – który jest dostępny w wielu kolorach i wygląda znacznie atrakcyjniej. Pokrycie altany także czasami możliwym wykonać z blachodachówki albo dachówki, ale jest to już bardziej skomplikowany montaż, a dachówka dodatkowo obciąża konstrukcję altany.

Altana drewniana

Altana drewniana

Altana drewniana najczęściej wykonana jest z drewna świerkowego. warto zwrócić uwagę, aby drewno pochodziło ze świerków syberyjskich, które poprzez warunki w jakich rosną, są mocniejsze, mają trwalsze drewno. Drewno jakie możemy wybrać może być naturalne, ale także możemy zdecydować się na drewno klejone. Drewno suszone jest bardziej narażone na wyginanie, a drewno klejone odznacza się większą trwałością. Decydując się na altanę z drewna, musimy wiedzieć, ze drewno, jako tworzywo naturalne i szlachetne, będzie wymagało pielęgnacji. Impregnacja, malowanie i odświeżanie to konieczność, jeżeli chcemy zabezpieczyć je przed korozją. Drewno ma jednak takie zalety – że łatwo możemy dopasować je do otoczenia. Altana drewniana może być pomalowana na dowolny kolor i wykończona w sposób, jaki nam odpowiada.

Altana murowana

Altana murowana to propozycja dla wymagających. Konstrukcje murowane doskonale sprawdzają się w warunkach ogrodowych – są solidne i masywne, a także można wykończyć je według własnego gustu – z tym, że nie jest to tak proste jak w przypadku drewna. Altana murowana może być wykonana z cegły, lub pustaków, które następnie pokrywamy tynkiem. Jej wykończenie nie jest tak proste jak desek, ale również możemy dopasować altanę drewnianą do otoczenia – poprzez ozdobne tynki czy cegłę klinkierową, które mogą stanowić wykończenie altany. Dach altany może być wykonany podobnie jak dach drewnianej konstrukcji, bo sam dach najczęściej też wykonujemy z drewna, ale dachówka nie stanowi już dużego problemu, ponieważ takie konstrukcje murowane wykazują się wysoką wytrzymałością.

Altana z grillem

Altana z grillem to marzenie każdego, kto lubi spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Miejsce takie powinno jednak spełniać pewne wymagania – jego lokalizacja czy wyposażenie powinny być starannie przemyślane. Przede wszystkim lokalizując grill warto sprawdzić jaki jest najczęstszy kierunek wiatru na naszym podwórku – dzięki temu unikniemy wywiewania dymu z grilla w nasze twarze czy w domowe okna. Dodatkowo altana z grillem powinna być dobrze wentylowana – przewiew powietrza sprawi, ze wypoczynek w tym miejscu będzie przyjemny i bezpieczny. Oczywiście niezbędnym wyposażeniem takie altany stanie się stół jadalniany i krzesła – które tworzą wygodne miejsce do spożywania przysmaków z grilla.

W jaki sposób zrobić grill? Możemy go wymurować samodzielnie, lub kupić gotową konstrukcję z kompozytów. Takie propozycje są bardzo funkcjonalne, a mnóstwo wariantów pomaga znaleźć coś dla siebie – ale mają one jeden minus, nie można zmienić lokalizacji ich. Natomiast jeżeli chcemy mieć możliwość przestawiania grilla, a jednak nie chcemy decydować się na klasyczne blaszane grille, to warto zwrócić uwagę na paleniska ogrodowe – są to bardzo funkcjonalne elementy wyposażenia ogrodu – które mogą pełnić funkcję grilla, jak też ogrzewacza powietrza, i oczywiście ozdoby altany. Paleniska ogrodowe są duże, często wyglądają jak nowoczesne rzeźby ze stali. Zamontowany wewnątrz ruszt umożliwia upieczenie aromatycznych potraw.

Altana ogrodowa to bardzo funkcjonalna konstrukcja ogrodowa. Ogromny wybór oraz wyposażenie jakie możemy w niej zaaranżować powoduje, że altana sprawdza się w każdym ogrodzie. Staje się centrum ogrodu, gdzie odbywają się radosne spotkania w towarzystwie aromatycznych posiłków i ciekawych rozmów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*