Nawożenie i koszenie, czyli najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Chcąc cieszyć się zdrowym wyglądem przydomowego trawnika, należy poświęcić jego pielęgnacji sporo czasu i pracy. Warto więc zadbać przede wszystkim o regularne nawożenie oraz koszenie trawy. Bez odpowiedniego sprzętu częste strzyżenie murawy nie będzie zbyt efektywne, dlatego też dobrze zaopatrzyć się w kosiarkę automatyczną.

Nawożenie

Nawożenie trawnika powinno odbywać się systematycznie przy udziale specjalistycznych środków, przeznaczonych do tego celu. Na rynku znajduje się mnóstwo rozmaitych preparatów, które dzielą się ze względu na swoją formę i konsystencję. Z postacią danego specyfiku bezpośrednio wiąże się bowiem intensywność jego działania. Na tej podstawie można więc wyróżnić między innymi nawozy:

  • długo-działające,
  • granulowane,
  • krótko-działające, w formie płynnej.

Od czasu do czasu, w zależności od potrzeb, można również stosować nawozy organiczne, produkowane z mieszanin rozmaitych substancji, zawierających w swoim składzie mnóstwo składników odżywczych. Należą do nich między innymi:

  • kompost,
  • biohumus,
  • torf,
  • kora,
  • plony uboczne.

Nie powinno się używać ich jednak zbyt często, gdyż mogą powodować przenawożenie gleby.

Nawozy długo-działające

Substancje długo-działające mogą oddziaływać na roślinność nawet do stu dwudziestu dni. Ich działanie polega na stopniowym uwalnianiu poszczególnych substancji odżywczych, co ostatecznie zajmuje o wiele więcej czasu niż dzieje się to w przypadku substancji płynnych. Dzięki temu rośliny wchłaniają wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy na przestrzeni kilku miesięcy. W ten oto sposób do wnętrza gleby z pewnością nie przedostanie się zbyt duża ilość składników odżywczych, prowadząca do jej szkodliwego przenawożenia. Nawozy długo-działające, oprócz tego, że gwarantują optymalne odżywienie roślinności, minimalizują też ryzyko zanieczyszczania środowiska. Rośliny przyswajają bowiem zdecydowanie więcej niż połowę wszystkich, zawartych w tego typu preparatach, składników, dzięki czemu minerały te nie muszą być później wypłukiwane w głębsze warstwy ziemi. Substancje nawożące o wydłużonym czasie działania można bardzo często spotkać pod postacią specjalnie otoczkowanych granulek. Osłony te zawierają między innymi: siarkę lub też tworzywa sztuczne, które mają za zadanie obniżyć stopień rozpuszczalności pojedynczej granulki.

Nawozy granulowane

Zwykłe nawozy granulowane, w przeciwieństwie do długo-działających, uwalniają natomiast wszystkie niezbędne wartości odżywcze przez około trzydzieści dni. Zaaplikowanie takiego preparatu granulowanego polega na równomiernym rozprowadzeniu go na całej powierzchni trawnika. Warto pamiętać o tym, że w związku z czasem jego działania, należy rozprowadzać go na murawie regularnie, czyli przynajmniej raz w miesiącu. Decydując się na wykorzystywanie nawozu tego rodzaju do pielęgnacji własnego trawnika, nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której byłby on stosowany rzadziej niż raz na trzydzieści dni. Nieregularne dostarczanie roślinności potrzebnych do jej poprawnego rozwoju składników odżywczych, może bowiem skutkować miernym wzrostem trawy, a nawet miejscowym obumarciem pojedynczych źdźbeł. Należy więc konsekwentnie nawozić swój trawnik, by cieszyć się jego zdrowym wyglądem przez znaczną część sezonu wiosenno-letniego.

Nawozy krótko-działające

Ostatnia grupa nawozów, do której zaliczają się wyłącznie substancje płynne, to inaczej środki krótko-działające. Ze względu na ich stosunkowo krótkie działanie, wybierając tę formę preparatów do nawożenia, powinno się je stosować w stałych odstępach, od kilku do, co najmniej, kilkunastu dni. Rozprowadzając płyn na całą długość trawnika, należy przede wszystkim mieć na uwadze, że dostarczając go zbyt dużo za jedną aplikacją, można przypadkowo narazić roślinność na przedwczesne obumarcie. Warto więc za każdym razem dokładnie odmierzać stosowną dawkę substancji nawożącej. Kolejnym niebezpieczeństwem podczas używania płynnych nawozów jest ich tendencja do częstego rozwarstwiania się. Obserwując tego typu zjawisko wewnątrz opakowania, przed wylaniem preparatu na murawę, należałoby w pierwszej kolejności energicznie wstrząsnąć jego butelką. W przeciwnym razie nawóz, którego poszczególne składniki odżywcze dają się wyodrębnić z całego płynu, może spowodować odbarwienie trawy oraz wiele innych negatywnych skutków.

Kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie ogrodowego trawnika warto przeprowadzać na przestrzeni niemal całego okresu wegetacji, kiedy to roślinność potrzebuje mnóstwa substancji odżywczych w celu poprawnego funkcjonowania. Sięganie po preparaty nawożące wiosną pozwoli dostarczyć jej szeregu niezbędnych wartości, które z przyczynią się do przyspieszenia porostu trawy. Pora wiosenna jest również idealnym czasem na założenie trawnika. W tym przypadku także sprawdzi się zaaplikowanie odpowiedniej dawki nawozu, pomocnego w stymulacji murawy do aktywnego wzrostu. W okresie letnim należy natomiast nawozić trawę w celu odżywienia i poprawienia jej kondycji, pogarszającej się na skutek częstych upałów, które z kolei prowadzą do wysychania murawy. Dodatkowo nawóz może również dopomóc w skuteczniejszej walce z, odrastającymi w zawrotnym tempie, chwastami. Sezon jesienny wymaga zaś od ogrodnika ochrony uprawianych przez siebie roślin przed nadchodzącym sezonem zimowym. Warto w tym celu zwracać szczególną uwagę na zawartość odżywczą danych środków nawożących i wybierać wyłącznie te, które bogate są w fosfor oraz potas.

robot koszący trawnik

Koszenie

Aby utrzymać pielęgnowany przez siebie trawnik w dobrej kondycji przez cały rok, należy również pamiętać o tym, że samo nawożenie trawy nie wystarczy. Dbając o stan hodowanej murawy, do równie istotnych, przeprowadzanych systematycznie zabiegów należy też, naturalnie, koszenie. Regularne strzyżenie trawnika zapewnia bowiem między innymi: powstawanie gęstszej darni, a także zdrowszy wzrost trawy. Koszenie przyczynia się ponadto do pozbywania się zalegającego mchu z trawnika.

Roboty koszące

Aby zabieg mógł być przeprowadzony zarówno efektywnie, jak i sprawnie, warto wypróbować w tym celu np. takie kosiarki automatyczne. Urządzenia tego typu charakteryzuje zwiększona wydajność w stosunku do standardowych kosiarek ogrodowych. Roboty koszące wyposażone są w specjalne elementy, które mają za zadanie zachować pełne bezpieczeństwo podczas pracy. Można wśród nich wyróżnić między innymi: osłonę noża, a także czujniki kontrolujące ostrza. Korzystanie z urządzeń automatycznych pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ potrafią one działać w pełni samodzielnie, przy minimalnej ingerencji człowieka, którego rola ogranicza się jedynie do ich włączenia lub wskazania czasu planowanego uruchomienia. Oprócz tego producenci takich sprzętów mają w swoich ofertach kosiarki, których można używać niezależnie od pory dnia. Typowy robot koszący nie tylko nie wydaje hałaśliwych odgłosów, ale i umożliwia pracę w oparciu o wcześniej ustalony harmonogram ogrodowych działań. Kosiarki elektryczne cechuje także wysoka oszczędność energii ze względu na działanie za sprawą stosunkowo wydajnych akumulatorów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*