Donice balkonowe – ratunek dla małych przestrzeni

donice balkonowe

Donice balkonowe to ratunek dla małych przestrzeni – balkony, które mają tylko kilka metrów to zmora miłośników ogrodnictwa. Jednak nawet tam można realizować swoje pasje. W donicach balkonowych – jak prawidłowo je wybrać, radzimy na blogu.

Donice balkonowe – ratunek dla małych przestrzeni – niestety, mały balkon często nas ogranicza. Szczególnie miłośnicy ogrodnictwa, którzy mają na balkonie namiastkę ogrodu, ubolewają nad jego małymi wymiarami. Jednak donice balkonowe pomagają nawet tam, zrealizować swoje ogrodnicze pasje. W artykule podpowiadamy jakie donice na balkon są najlepsze. Zapraszamy

Donice balkonowe – stanowią ratunek dla małych przestrzeni. Doniczki balkonowe są najczęściej wiszące, dzięki czemu nawet w wąskiej przestrzeni, łatwo je zamontować. Ich posiadanie pozwala zrealizować swoje ogrodnicze pasje.

Jakie powinny być donice balkonowe?

Jakie powinny być donice balkonowe?Przede wszystkim funkcjonalne. Na balkonie liczy się pojemność, wygoda i trwałość – a wszystkie te cechy są ze sobą ściśle powiązane. Donice balkonowe będą poddane czynnikom atmosferycznym, dlatego muszą mieć wysoką odporność na działanie zewnętrzne – wilgoć, nasłonecznienie czy wahania temperatur będą oddziaływać na nie przez cały sezon, a czasami cały rok, jeżeli nie będziemy mieć miejsca do ich przechowywanie w mieszkaniu. Dlatego tworzywo ich wykonania musi być bardzo trwałe. Najlepiej sprawdza się oczywiście tworzywo sztuczne, ale dokładniej omówimy jego zalety w dalszej części artykułu.

Donice balkonowe powinny być także wygodne – często są one wyposażone w wiele udogodnień, jak system nawadniania, czy uchwyty, albo podświetlenie.
Warto jest dokładnie przemyśleć zakup skrzynek balkonowych, gdyż mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania balkonu.

Donice balkonowe plastikowe

Donice balkonowe plastikowe to jeden z najtrwalszych modeli donic. Tworzywo sztuczne jakim jest polipropylen doskonale sprawdza się w warunkach zewnętrznych – znosi wilgoć, wahania temperatury oraz silne nasłonecznienie. Donice nie odkształcają się, nie tracą koloru ani nie pękają. Ogromną zaletą donic plastikowych jest ich duża różnorodność – mogą one imitować rattan, czy inne szlachetne tworzywa jak beton, ceramika. Wyglądają już bardzo stylowo i pasują do każdego charakteru – zarówno do miejsc nowoczesnych, jak też bardziej swobodnych.

Donice balkonowe drewniane

Donice balkonowe drewniane to kolejny rodzaj, bardzo lubianych skrzynek balkonowych. Ich naturalny wygląd i szlachetne tworzywo powodują, że są bardzo cenione. Niestety donice drewniane wymagają więcej pielęgnacji niż standardowe donice plastikowe. Drewno, zwłaszcza nasze krajowe, nie jest zbyt odporne na oddziaływanie pogody, dlatego wymaga zabezpieczania w postaci impregnacji czy malowania. Donice drewniane mogą bowiem ulegać korozji. Jednak możliwość malowania daje również okazję do nadawania im wyglądu, jaki oczekujemy – poprzez zmianę lakieru czy bejcy, możemy dopasować je do naszego balkonu, jego charakteru czy wyglądu innych elementów wyposażenia. Drewniane skrzynki balkonowe najlepiej sprawdzają się we wnętrzach swobodnych, ale odpowiednio pomalowane, na przykład na biało czy czarno, dopasują się do przestrzeni nowoczesnych.

Donice balkonowe wiszące

Donice balkonowe wiszące pomagają maksymalnie wykorzystać przestrzeń balkonu. Wykorzystując pionowe ściany, możemy maksymalnie zagospodarować przestrzeń nawet najmniejszego balkonu, i stworzyć tam prawdziwie zieloną oazę. Donice wiszące możemy umieścić na poręczy, ścianach czy powiesić pod sufitem – musimy jednak dokładnie przemyśleć ich lokalizację, tak aby nie przeszkadzały w wygodnym użytkowaniu balkonu. Skrzynki balkonowe często możemy zakupić z uchwytami do zawieszania w komplecie.

Donice balkonowe z systemem nawadniania

Donice balkonowe z systemem nawadniania to bardzo wygodna, doskonała propozycja na osób, które często wyjeżdżają, są zapominalskie lub po prostu chcą, aby ich balkon był bardzo wygodny. Donice z systemem nawadniania same dbają o rośliny w nich obsadzone. Donica taka składa się najczęściej z dwóch elementów – osłonki i wkładu wewnętrznego. W strefie pomiędzy tymi elementami, znajduje się pusta przestrzeń, którą wypełniamy wodą – najczęściej jest to zapas na kilka dni, a nawet tygodni, w zależności od rośliny. Roślina ma bezpośredni dostęp do wody, może sama ją pobierać, a tym samym my nie musimy o tym przez długi czas myśleć, a ona rośnie tak pięknie jak w naturalnych, najbardziej korzystnych warunkach. Dodatkowo do wody możemy dodać nawóz lub inne substancje odżywcze.

System nawadniania możemy także zakupić oddzielnie do donic balkonowych. Ma on wtedy postać wężyków, rozciągniętych we wszystkich skrzynkach balkonowych. Z wężyków woda kropelkami dostaje się do każdej donicy.
Systemy nawadniania są bardzo wygodne i praktyczne, polecamy je każdemu.
Donice balkonowe to doskonała propozycja aranżacji nawet najmniejszego balkonu. Pozornie mało funkcjonalna przestrzeń może stać się atrakcyjna i wygodna. Warto dokładnie przemyśleć zakup donic balkonowych, gdyż mogą zdecydowanie poprawić wygodę korzystania z balkonu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*